אפליקציית "אבנים"

אפליקציה לסמארטפונים מתריעה לנהגים על יידוי אבנים
עדכון: האפליקציה אינה פעילה עוד. היא היתה מבוססת על דיווחי תושבים, וכשמספר המשתמשים דעך היא הוסרה.

אפליקציה חדשה לאנדרואיד מסייעת לתושבי יהודה ושומרון ולמטיילים להתמודד עם מצבים מסוכנים. האפליקציה משמיעה התרעה קולית בזמן אמת מפני התקרבות לאזור בו התרחש לפני זמן קצר יידוי אבנים או בקבוקי תבערה, או כל אירוע מסוכן אחר. האפליקציה יודעת על אירועים כאלה מדיווחים של משתמשים אחרים, וגם מוזן אליה מידע מאתרי חדשות וממוקדי ביטחון והצלה ברחבי יו"ש.

כמו כן ישנה אפשרות לקבל התרעה בעת כניסה לשטחי הרשות הפלסטינית (שטחי A ו/או שטחי B). האיכון מתבצע בעזרת ה-GPS של מכשיר הטלפון.

 
מימין: שטחי A מסומנים על גבי המפה, ובעת כניסה אליהם עולה התרעה. משמאל: תפריט ההגדרות

האפליקציה מיועדת לסמארטפונים מבוססי אנדרואיד: יש לחפש ב-Play Store תחת השם "אבנים", או להוריד אותה ישירות מכאן. ההורדה היא בחינם ולא כרוכה בהרשמה. בקרוב תהיה האפליקציה זמינה גם למשתמשי iPhone.

 
תמונuת מסך: אירועים מסוכנים, כמו יידויי אבנים, מופיעים במפה ובהתקרבות אליהם נשמעת התרעה

במסך הראשי מוצג המיקום הנוכחי על גבי מפה, ומעל המפה מוצג סיווג השטח. שטחי A מוצגים במפה בצבע אדום. כמו כן מוצגים על המפה אירועים מסוכנים שדווחו על ידי משתמשים אחרים, כמו יידויי אבנים. בלחיצה עליהם מופיע תיאור האירוע, אם סופק על ידי המדווח.

במסך ההגדרות ניתן לבחור אילו התרעות לקבל. בנוסף, יש בתפריט אפשרות לצפות ברשימת האירועים המסוכנים ולנווט אליהם, וישנה אפשרות לדווח על אירוע מסוכן חדש במיקום הנוכחי. ניתן להשתיק התרעה על ידי לחיצה עליה בשורת הסטטוס, והאפליקציה ממשיכה לרוץ ברקע ולהתריע על פי ההגדרות עד שלוחצים על הסמל בשורת הסטטוס המכבה את האפליקציה.


שלט המזהיר מפני כניסה לשטח A

בחודש מרץ נפצעו קשה אם ושלוש בנותיה שנסעו בכביש חוצה שומרון והתנגשו עם רכבן במשאית שסטתה מדרכה בגלל אבנים שיידו פלסטינים. שעות קודם לכן אוטובוס שחלף במקום ספג מטח אבנים ונהגו נפצע באורח קל יחד עם שלושה נוסעים נוספים. במקרים דומים התרחשו מספר יידויי אבנים באותו המקום בזה אחר זה. אפליקציה זו עשויה לעזור להתמודד עם מצבים כאלו ולשפר את הבטחון בכבישי יהודה ושומרון.
Comments